Hedvábníček plší
Název: Hedvábníček plší
Zařazení: Třída: Savci Řád: Šelmy Čeleď: Lasicovití
Vzhled: Hedvábníček plší je poměrně běžná drobná šelma vyskytující se napříč mírným a subpolárním pásem. Má štíhlé, protáhlé tělo s dlouhým ocasem, který pomáhá udržovat rovnováhu při šplhání. Relativně dlouhý čenich dává tušit, že hedvábníček plší má vynikající čich, malé kulaté uši pro změnu odkazují na nepříliš dobrý sluch. Tělo hedvábníčka je pokryto hustou tmavošedou srstí, která u některých jedinců přechází téměř do černé; jen chodidla a prsty jsou holé. Podél páteře se této drobné šelmě táhnou dva bílé pruhy, které v lesním příšeří rozbíjí její obrys a napomáhají maskování. Hedvábníček plší není nijak velkou šelmou, i s ocasem měří cca 50-60 cm.
Potrava: Drobní obratlovci i bezobratlí, ptačí vejce, bobule; preferovanou potravou jsou ještěrky a hadi.
Chování: Hedvábníček plší je jednou z nejběžnějších šelem mírného pásu a jeho nálezy tudíž nejsou nijak sporadické. Naopak; je poměrně zvědavý a nezřídka se stává, že se přiblíží i ke klidně se chovajícímu člověku, zvlášť když tento má u sebe kousek potravy. Na druhou stranu je hedvábníček poměrně neoblíbený, protože se často vplíží do lidských obydlí a krade drůbež. Kvůli tomu se stává častou obětí lovců. Hedvábníček je samotářská šelma, která toleruje jiného jedince vlastního druhu pouze v době říje, a to pouze na dobu nezbytně nutnou. Mimo říji si důkladně hlídá svoje teritorium a brání ho proti všem vetřelcům, ať se jedná o samce či samice. Jedinou výjimkou tohoto striktně samotářského života jsou samice vychovávající mláďata. Ta se rodí, holá, slepá a bezbranná, přibližně po 45 dnech březosti a zůstávají u matky do 5-6 měsíců života. V jednom vrhu se zpravidla rodí 3-4 mláďata, která první týdny svého života stráví v mělké noře vyhrabané samicí. Za jiných okolností si hedvábníčci podobné úkryty nevytváří a mimo dobu lovu, tedy pozdní odpoledne a soumrak, se zdržují hlavně na stromech. Průměrné dožití hedvábníčka plšího se odhaduje na 12 let. Není bez zajímavosti, že třebaže jsou hedvábníčci na jednu stranu zatracováni pro krádeže domácí zvířeny, v oblastech s vysokým výskytem jedovatých hadů jsou naopak poměrně ceněni. Dospělý hedvábníček je totiž schopný ulovit i jedovatého hada, v čemž mu pomáhá jeho mimořádná obratnost a mrštnost; had je zabit kousnutím do krku těsně za hlavu, pročež není schopen hedvábníčka uštknout.
Výskyt: Lesy a křoviny mírného a subpolárního pásu.
Zajímavosti: Příznačná krotkost hedvábníčků vedla k tomu, že se tyto nevelké šelmy občas nechávají zkrotit a chovat jako nezvyklá domácí zvířata – zvlášť pak, pokud byli chyceni už jako odrostlá mláďata. O hedvábníčcích rovněž koluje pověst, že jsou imunní vůči hadímu jedu, bohužel pro hedvábníčky je však nepravdivá.
|