Šamanismus
Naprosto specifickým a unikátním odvětvím kouzlotkalectví je šamanismus, třebaže jediní, kdo řadí šamany mezi kouzlotkalce, jsou kouzlotkalci sami. Naopak šamani jakoukoli spojitost s běžným provozováním magie zcela vehementně popírají a spory o spojitosti těchto svou oborů se vedou už dlouhá léta.
Podstatou šamanismu je pevná víra v existenci přírodních duchů. Podle šamanů (a většiny elfů) má každý živočišný a rostlinný druh, ale i každá řeka, hora či les svého přírodního ducha, který daný subjekt reprezentuje a chrání. Podstatnou součástí vzdělání každého mladého šamana je naučit se jména velkého počtu těchto přírodních duchů a ovládnout bezpočet drobných i složitých rituálů, kterými lze těmto duchům a drobným bůžkům projevit úctu. Jen málokdy se šaman na duchy obrací s nějakou prosbou a když už, jedná se zpravidla o drobnosti, jako je přivolání deště, utišení větru, dozrání plodu a podobně. Hranice šamanské síly nejsou přesně známy, ale existují zkazky o šamanech schopných přivolat ničící bouři nebo vyvolat menší zemětřesení. Drtivá většina šamanských rituálů se zakládá na zpěvu; zkušený šaman zpravidla zná mnoho písní pro nejrůznější představitelné příležitosti. To však kouzlotkalci považují za specifickou formu meditace, skrze kterou šamani ovlivňují tok sakhy a s přírodními duchy nemá šamanismus údajně nic společného. Konečná pravda však prozatím zůstává skryta.
Další, podstatně běžnější schopností šamanů je komunikace se zvířaty a do jisté míry i s rostlinami, kde však probíhá pouze na velmi jednoduché pocitové úrovni. Co se týče mluvy se zvířaty, předpokládá se, že se ve skutečnosti jedná o jakési napojení zvířete na šamanovu mysl a propůjčení šamanovy inteligence - ta pak zvířeti umožňuje zpětnou vazbu. Teoreticky jsou šamani schopni navázat komunikaci i s démony a spirity, ti však snahy o rozhovor zpravidla ignorují a k šamanům se chovají jako ke kterémukoli jinému člověku či elfovi.
S ohledem na vynikající znalost léčivých i jedovatých bylin i hub jsou šamani zpravidla výteční léčitelé. Někteří šamani působí přímo v elfských kmenech a podle tradice (která je uznávána jako zákon) může v každém kmeni přebývat pouze jediný šaman. Ti ostatní se toulají a putují krajem a poskytují pomoc potřebným. I průměrný šaman se bez obtíží dokáže uživit jako léčitel či porodní bába a podle zvyku za své služby jen málokdy přijme peníze - daleko vhodnější odměnou jsou obnošené šaty či trocha jídla.
Poslední a málo známou schopností šamanů je částečná přeměna ve zvíře, konkrétně ve svého ket-tha. Jen málo šamanů však tuto dovednost používá a jen ti nejzkušenější a nejzdatnější se o částečnou přeměnu vůbec pokoušejí. Existuje nejeden odstrašující příběh o šamanech, kteří se ve své napůl zvířecí podobě ztratili, jejich vědomí se rozplynulo a oni nebyli schopni se nikdy vrátit zpátky. V lesích je tak občas - a velmi vzácně - údajně možné narazit na elfy s tělem částečně pokrytým peřím, či na elfy s něžnýma jeleníma očima a s parohy, kteří jsou v mysli více zvířaty než elfy a kteří se již dávno zapomněli na svůj předchozí život, rodinu a přátele.
|