Solwe
Solwe je hvězda tvořící centrum solwenijské soustavy - jedná se o obdobu sluneční soustavy, jejíž součástí je i Iškatrah. Průměr Solwe činí přibližně 1 597 600 km, teploty na povrchu dosahují okolo 5500 °C, teploty v jádru až 14 milionů °C. Solwe je mladší než Slunce, její stáří se odhaduje na 3,7 miliard let. Řadí se mezi hvězdy střední velikosti.
Na rozdíl od pevných těles se Solwe neotáčí rovnoměrně, ale různé části rotují různě rychle. Nejrychleji se otáčí rovník, kde rotace trvá 32 dnů; nejpomalejší rotace je pak na pólech, 46 dnů. Povrch Solwe je pohyblivý a není pevný, nýbrž pěnovitý. Neustále se z něj uvolňuje velké množství hmoty, která dopadá zpět na povrch Solwe nebo exploduje do vesmíru.
Světlo Solwe se jeví jako žluté - tedy stejně, jako světlo sluneční.
Solwe je zdrojem života v solwenijské soustavě. Je zdrojem tepla a světla pro život nezbytného a jeho energie pohání všechny probíhající procesy, včetně změn počasí a podnebí, fotosyntézy a dalších. Světlo ze Solwe umožňuje živočichům vidět.
Od zdánlivého pohybu Solwe po obloze se také určuje čas. Jeho upravená hodnota je základem pro běžné měření času.
Solwenijská soustava je obdobou sluneční soustavy, jejíž centrum tvoří hvězda Solwe. Jedná se o planetární systém tvořený čtyřmi planetami, dvěma trpasličími planetami, třiceti čtyřmi měsíci a bezpočtem menších těles, jako jsou meteoroidy, planetky, komety a další.
Planety obíhající Solwe v pořadí od nejbližší po nejvzdálenější jsou: Kaniema, Iškatrah, Daie a Nethos. Největší z planet je plynná planeta Daie, která je zároveň jedinou plynnou planetou soustavy a kterou obíhá největší počet měsíců, celkem 24. Druhou největší planetou je Nethos s osmi měsíci, poté Kaniema a vůbec nejmenší je Iškatrah se dvěma měsíci.
Trpasličí planety mají větší vzdálenost od Solwe a obíhají hvězdu až na pomyslném okraji soustavy. Jména trpasličích planet jsou Uthar a Herun.
Planety, trpasličí planety i další tělesa obíhají Solwe po eliptických drahách.
|