Plemena křídlatců
Křídlatec polétavý je dlouhodobě domestikovaným druhem, jehož nesmírný vojenský význam vedl k požadavku na vyšlechtění nových, vylepšených plemen, která by lépe odpovídala potřebě ke konkrétnímu nasazení daného jedince. Šlechtitelské snahy vydatně podpořené i ze strany kouzlotkalců se brzy setkaly s úspěchy. V současné době tak existuje celkem šest plemen těchto ušlechtilých tvorů, jejichž přednosti se různí; od talentu ke špionáži či k přímému vzdušnému boji, pro uplatnění ve formě rychlých kurýrů.
Nebeský strážce Největším plemenem křídlatce je bez pochyby Nebeský strážce, jehož rozpětí křídel hravě překoná i ty největší divoké křídlatce. Už sama jeho velikost je jednoznačným poznávacím znakem; díky nesmírně širokým křídlům dokážou tato zvířata plachtit ve vzduchu dlouhé hodiny. Pokud by sama velikost nestačila, typickým znakem nebeských strážců je šedohnědá barva s modrofialově lemovanými křídly. Tato barva je výraznější u samců a s věkem nabývá na sytosti, zatímco u mláďat bývá někdy stěží patrná. Vejce Nebeských strážců jsou poměrně velká, kulatá, se skořápkou hrubou na dotek. Na šedém podkladu skořápky se rozpíjí modrofialové mramorování.
Válečná píseň Jedná se o nejběžněji užívané plemeno křídlatce, jehož oblíbenost spočívá jak ve snadném množení, tak ve všestranném využití. Válečná píseň se nejvíce blíží divokým křídlatcům, a to jak vzhledem, tak svou velikostí - tou se řadí mezi středně velká plemena. Toto plemeno se honosí kaštanově hnědou srstí s tmavým pruhem na hřbetě a béžovým břichem. Zcela zásadním odlišujícím znakem je pak dutý kožní vak na horní čelisti, sloužící pro rezonanci zvuku. Řev těchto křídlatců tak může být zcela ohlušující, kromě toho ale dokážou Válečné písně vydávat nepřeberné spektrum zvuků, což je příčinou jejich jména. Vejce válečných písní je oválné, dokonale hladké a leskle hnědé, jako čerstvě vyloupnutý kaštan.
Andělské křídlo Bezkonkurenčně nejobratnějším letcem je plemeno zvané Andělské křídlo. Tito šedivě kropenatí křídlatci mají zvláštně tvarovaná široká a poměrně krátká křídla s jedním prstem navíc, což jim umožňuje dosáhnout neuvěřitelných výsledků ve vzdušném manévrování. Jako jediné plemeno jsou schopní krátkých letů hned po vyklubání, kdežto ostatní křídlatci se pokoušejí o první let nejdříve po několika dnech. Vejce Andělských křídel jsou světlá, šedivě kropenatá s hedvábně hladkým povrchem.
Malá střela Nejmenším, zato však bez pochyby nejrychlejším plemenem křídlatců je Malá střela. Tito křídlatci jsou v dospělosti přibližně stejně vysocí jako kůň, ale s jemnější a křehčí konstitucí. Mají tmavě béžovou barvu se světle šedavým břichem; při dosažení pohlavní dospělosti se jim kolem očí a na horní straně křídel objeví drobné oranžové skvrnky, které jsou zvláště u samců nádherně sytě vybarvené. Pro svou velikost a rychlost jsou Malé střely nejčastěji využívány jako kurýři. Malé střely mají nevelká kulatá vejce s poměrně pružnou skořápkou. Vejce jsou žlutohnědá, s tmavými skvrnami.
Šarlatový květ Šarlatový květ je vůbec nejpodivnějším plemenem křídlatce vůbec, u něhož byla vyšlechtěna zvláštní dovednost plivat tenké proudy ohně. Ty vznikají zapálením tekutiny ze zvláštních žláz v tlamě zvířete. Tato cenná dovednost je nicméně vyvážena sníženou reprodukční schopností a velkou úmrtností již ve skořápce. Šarlatový květ je jen o málo větší než Malá střela a o něco robustnější; při letu zdaleka nedosahuje takových rychlostí. Své jméno dostal podle tenkých kostěných výrůstků nad očima samců, které jsou v době říje zbarvené do sytě šarlatového odstínu. Vejce Šarlatových květů mají nezvyklou šedofialovou barvu.
Postrach noci Teprve nedávno bylo na letecké základně v Djersku vyšlechtěno šesté oficiální plemeno s názvem Postrach noci. Jedná se o poměrně velké plemeno (větší je pouze Nebeský strážce) s téměř výlučně noční aktivitou - na rozdíl od většiny křídlatců, kteří jsou tvorové s aktivitou denní. Tmavě šedá srst s černým pruhem na hřbetě a křídly lemovanými množstvím oválných bílých skvrn přitom umožňuje tomuto plemeni takřka dokonalé splynutí s noční tmou; velké světlé oči jsou zase poměrně citlivé na světlo a zatímco v noci umožňují Postrachům noci vynikající vidění, za slunečného dne působí spíš jako handicap. Zajímavá je také schopnost Postrachů noci létat téměř neslyšně. Vejce Postrachů noci jsou relativně černá s drobnými bílými skvrnkami; struktura jejich skořápky připomíná samet.
|